MOJA HISTORIA

Gabrysia urodziła się 14.01.2008. Ważyła 3560 g i miała 53 cm wzrostu. Dostała 8 i 9 punktów w skali Apgar. Przez pierwsze 5 miesięcy życia wszystko wskazywało na to, że rozwija się prawidłowo.

Pierwsze powody do niepokoju zaczęły się ok. 5 miesiąca gdy nie przewracała się. Okazało się, że ma zbyt słabe napięcie mięśniowe. Od 8 miesiąca Gabrysia jest rehabilitowana metodą NDT Bobath.

Po miesiącu rehabilitacji był już postęp – Gabrysia zaczęła się przekręcać z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek. W ten sposób potrafiła przemieszczać się po pomieszczeniu. Niestety po tym chwilowym sukcesie nastąpił znowu zastój w jej rozwoju.

Gdy skończyła rok i nadal sama nie siadała, nie pełzała ani nie raczkowała, zaczęły się nasze poszukiwania przyczyny tego stanu.

Dopiero w wieku 4 lat usłyszeliśmy diagnozę: „zespół Retta”.

Właśnie z powodu tego zespołu Gabrysia jest całkowicie niesamodzielna, nie tylko nie chodzi, ale także nie mówi. Nie posługuje się też celowo rękoma.

Tylko i wyłącznie dzięki środkom, które są przekazywane z 1% podatku oraz wpłat indywidualnych jesteśmy w stanie zapewnić Gabrysi odpowiednią rehabilitację, która jest niezbędna, by stan jej zdrowia się nie pogarszał oraz potrzebny sprzęt rehabilitacyjny, m.in. specjalistyczne wózki, siedziska, sprzęt komputerowy do komunikacji przy pomocy ruchu gałek ocznych. Część z tych sprzętów musimy zmieniać po jakimś czasie, ponieważ Gabrysia z niego wyrasta.

Rodzice, Magdalena Partyła-Wójcik i Piotr Wójcik